A A A

AKTUALNOŚCI

 

  

 

Klikając Tutaj znajdziesz instrukcję,
która ułatwi założenie konta czytelnika w programie MOL NET+.
Posiadanie własnego konta czytelnika umożliwi Wam rezerwowanie książek z domu (funkcja przydatna nie tylko w czasie nauki zdalnej).

 

 

Pytania można kierować na adres:

biblioteka_zsk@wp.pl

 


 

Ankieta

 

 

 

 

 

 

Wypożyczenia w trakcie edukacji zdalnej

 

Drodzy Uczniowie,
przypominam, że zgodnie z ogłoszeniem w Librusie zamówienia na książki z biblioteki możecie składać poprzez wiadomości e-mail na adres: biblioteka_zsk@wp.pl lub za pośrednictwem Librusa. W wiadomości zwrotnej otrzymacie informację o terminie odbioru zamówienia.
 
Przypominam, że zasoby szkolnej biblioteki możecie sprawdzić w katalogu OPAC: https://m017762.molnet.mol.pl/.
 
Z kolei na WWW biblioteki szkolnej znajduje się wykaz źródeł, z których możecie pozyskać lektury w wersji cyfrowej: http://biblioteka.katolik.info.pl/?pl_%F0%9F%91%8C-nauczanie-zdalne,40.
 
Dzięki firmie Vulcan oraz portalowi Wolne Lektury możecie korzystać z dostępu do ponad 5800 lektur w formatach PDF, MOBI, EPUB wchodząc do katalogu OPAC naszej biblioteki (szczegóły w zakładce NAUCZANIE ZDALNE).

 Drodzy Czytelnicy,
zachęcam do zakładania kont czytelnika w programie MOL NET+.
Szczegółową instrukcję znajdziecie tutaj.

Jako właściciele kont możecie rezerwować książki, co usprawni wypożyczenia w obowiązującym reżimie sanitarnym.
Rezerwacji można dokonywać również drogą mailową, pisząc na adres: biblioteka_zsk@wp.pl, dodając w temacie wiadomości: REZERWACJA - własne imię i nazwisko.
Zapraszam do korzystania ze zbiorów.
 

 


 

Zwroty podręczników

 

Klasa 8a:
15 czerwca (wtorek), godz. 9:00-11:30 – wózek przy szatni

Klasa 7a:
15 czerwca (wtorek), godz. 12:00-14:00 – biblioteka

Klasa 7b:
16 czerwca (środa), godz. 9:00-11:30 – biblioteka

Klasa 6a:
16 czerwca (środa), godz. 12:00-14:00 – biblioteka

Klasa 6b:
17 czerwca (czwartek), godz. 9:00-11:30 – biblioteka

Klasa 5a:
17 czerwca (czwartek), godz. 8:00-12:00 – wózek przy szatni

Klasa 4a:
18 czerwca (piątek), godz. 8:00-12:00 – wózek przy szatni

Edukacja wczesnoszkolna:
do 18 czerwca - zwroty w bibliotece.

Uczniowie klas: 4, 5 i 8, którzy wkładają podręczniki do wózka przy szatni, zostaną rozliczeni ze zwrotów po godz. 12:00 (w każdym z wyznaczonych dni).

Bardzo proszę o dostosowanie się do powyższych terminów.

Zeszytów ćwiczeń nie zwracamy.

 

Lektury i inne książki zwracamy w bibliotece.

 

 


 

Dzień Otwarty na Wydziale Biologii UG

 

w połowie czerwca (między 14-18 czerwca) na Wydziale Biologii UG planowany jest Dzień Otwarty w formule online (i jeśli się uda - także stacjonarnie, ale w formie okrojonej).

 

Ofertę edukacyjną i tematykę badawczą przedstawią poszczególne Katedry. Zaprezentują się również Koła Naukowe oraz Samorząd Studencki. Przedstawicielowi każdej Katedry będzie można zadać pytania, natomiast przedstawiciele Samorządu Studenckiego udzielą informacji nt. warunków studiowania.

 

Propozycja jest skierowana do uczniów klas I-III liceum. Organizatorzy do połowy maja oczekują na ewentualne pytania dotyczące zarówno tematyki biologicznej, jak i oferty Wydziału.

 

Szczegóły wydarzenia i niezbędne linki zostaną podane w późniejszym czasie, a szczegółowe informacje przekażą Wam nauczyciele biologii w KLO.

 

 


 

 

">23 kwietnia

 

 

 

 

Klikając tutaj możecie zobaczyć: "Jak powstają książki?".

 

 


 

Popisz się talentem 2021

Piąta edycja największego polskiego konkursu literackiego
dla uczniów szkół podstawowych!

 Startujemy w przyszłość!

 

Weź udział w piątej, jubileuszowej edycji

największego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych!

 

Zadanie konkursowe

„Jest 25 marca 2121 roku. Imieniny obchodzą Cyberiusz, Księżycomir oraz Gigalena…” – tak mógłby się zaczynać serwis informacyjny za sto lat. Jak będzie wtedy wyglądał świat? Czy powstaną nowe, genialne wynalazki? Czy ludzie zamieszkają na obcych planetach? Czy nasza Ziemia będzie wciąż nadawać się do życia? Czy znajdziemy cudowne lekarstwo na choroby i staniemy się lepsi, mądrzejsi, bardziej troskliwi? A może wręcz przeciwnie? Wierzymy, że Twoja wyobraźnia pozwoli odpowiedzieć na choć część z tych pytań! 

Wyobraź sobie, że stacja JUTRO TV wysyła Cię w przyszłość. Masz za zadanie napisać relację z tego, co tam zastałeś. Dlaczego napisać? Ponieważ kamery i twarde dyski źle znoszą podróż w czasie – tylko tekst pisany jest w stanie ją przetrwać! Do dzieła zatem! Zrelacjonuj, co przeżyłeś w świecie jutra, kogo spotkałeś, w jakich zdarzeniach uczestniczyłeś, co zaobserwowałeś. Koniecznie dodaj także własny komentarz – jak prawdziwy reporter! 

Więcej informacji tutaj.

 


 

 

Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza 20 kwietnia 2021 roku
na spotkanie w ramach Kawiarni Naukowej.
Szczegóły tutaj.

 


 


Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
pod pisanką ukryłam niespodziankę dla najmłodszych czytelników.

Obraz znaleziony dla: pisanka

Zapraszam do zabawy!

 

 


 

WIELKI MARATON CZYTELNICZY
Lista lektur na marzec

 

Szkoła podstawowa

Klasy II-III
Ann-Cath Vestly, 8+2 i sztormowy wiatr

Klasy IV-VI
Marcin Szczygielski, Bez piątej klepki

Klasy VII-VIII
Zofia Kossak-Szczucka, Król Trędowaty

Szkoła ponadpodstawowa
 

 

 


 

Rok 2021 rokiem Cypriana Kamila Norwida
Zobacz obraz źródłowy

 

Konkurs "O wielu pasjach w życiu jednego człowieka,
czyli Cyprian Kamil Norwid znany i nieznany"

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w konkursie zorganizowanym z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. W przekazanej do szkoły wiadomości Organizatorzy piszą:

 

"Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy - Muzeum Oświaty wraz z I Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy organizuje ponadregionalny  konkurs internetowy pod tytułem  „O wielu pasjach w życiu jednego człowieka, czyli Cyprian Kamil Norwid znany i nieznany”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Honorowy patronat nad konkursem  objęła Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej  Elżbieta Witek, Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty  Marek Gralik.

 Serdecznie zapraszamy uczniów z Państwa szkoły do wzięcia udziału w konkursie internetowym. Zadaniem konkursowym jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na 25 pytań zamieszczonych w formularzu internetowym dostępnym na stronie organizatora pod adresem https://pbw.bydgoszcz.pl/konkurs-o-norwidzie.

 

Start konkursu 10 marca 2021 r. (środa) o godz. 17.00.

 

Szczegółowy Regulamin konkursu oraz wymagane załączniki znajdują się na stronie internetowej Biblioteki: https://pbw.bydgoszcz.pl/konkurs-o-norwidzie

Bardzo serdecznie zapraszamy do uczestnictwa, czekają atrakcyjne nagrody."

 

 

Zachęcam Uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego do wzięcia udziału w proponowanych powyżej zmaganiach konkursowych. 
Regulamin znajdziecie tutaj.

 

 


 

WIELKI MARATON CZYTELNICZY
Lista lektur na luty

 

Szkoła podstawowa

Klasy II-III
Wojciech Kołyszko, Smutek i zaklęte miasto (tytuł z poprzedniego wydania: Zaklęte miasto i sekrety smutku)

Klasy IV-VI
Katarzyna Ryrych, Mała wojna

Klasy VII-VIII
Antoni R. Ossendowski, W polskiej dżungli

Szkoła ponadpodstawowa
Nicola Yonn, Ponad wszystko

 

 


 

Krzysztof Kamil Baczyński - setna rocznica urodzin

Krzysztof Kamil Baczyński: Deszcze

 

22.01.1921 - 04.08.1944

 


 

22 stycznia 2021 roku, w wieku 97 lat,
zmarł słynny Papcio Chmiel,
rysownik Henryk Jerzy Chmielewski.

 

Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski kończy 97 lat
 

07.06.1923 - 21.01.2021

 

Był autorem serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka.
Powstaniec Warszawski z 7. pułku piechoty "Garłuch". 

 


 

W imieniu biblioteki cyfrowej POLONA zachęcam do korzystania z jej zbiorów.
Tym razem POLONA poleca audiobooki (linki do niektórych z nich w zakładce: Nauczanie zdalne).

 

Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.

 

Audiobooki można pobrać z biblioteki cyfrowej polona.pl bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać audiobook w formacie MPEG. Pełną listę prezentujemy poniżej.

 

Wybrano utwory, które dotychczas nie były dostępne w postaci audiobooka. Wśród propozycji klasyka literatury polskiej, książki dla najmłodszych, lektury szkolne oraz utwory polskich i zagranicznych pisarzy (Antoine de Saint-Exupéry, Jules Verne, George Gordon Byron, Charles Dickens). W polona.pl można posłuchać dzieł m.in. Ignacego Krasickiego, Joanny Papuzińskiej, Janusza Korczaka, Bolesława Leśmiana, Gabrieli Zapolskiej, Elizy Orzeszkowej, Josepha Conrada, Brunona Schulza, Stefana Żeromskiego.

 

W gronie autorów nie zabrakło utworów patrona roku 2021 Cypriana Kamila Norwida czy lektury tegorocznego Narodowego Czytania Moralności Pani Dulskiej.

 

Zachęcamy wszystkich do pobierania i słuchania audiobooków nie tylko dla przyjemności. W czasie epidemii pozwolą wielu grupom – w szczególności uczniom i nauczycielom – w zdobyciu potrzebnych im materiałów do nauki i pozwolą na dostęp do treści w wygodnej formie.

 

Udostępnienie audiobooków było możliwe dzięki realizacji Priorytetu 4 Udostępnienie publikacji w formatach cyfrowych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – którego operatorem jest Biblioteka Narodowa.

 

Dzięki bibliotece cyfrowej POLONA.PL można także odkrywać ponad 3 miliony innych publikacji cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.

 

Wolne Lektury to jedna z najpopularniejszych bibliotek internetowych w Polsce, udostępniająca ponad 5600 utworów w formie przyjaznej dla użytkownika. Oprócz lektur szkolnych w swojej ofercie ma klasykę literatury polskiej i światowej, a także utwory wielu współcześnie żyjących autorów – zarówno prozaików, jak i poetów.

 

 


 

WIELKI MARATON CZYTELNICZY
Lista lektur na styczeń

 

Szkoła podstawowa

Klasy II-III
Elżbieta Zubrzycka, Filip, lis i magia słów

Klasy IV-VI
Marta Milewska, Po co nam ta szkoła

Klasy VII-VIII
Markus Zusak, Złodziejka książek

Szkoła ponadpodstawowa
J.R.R. Tolkien, Upadek Gondolinu